Windows 7 - menadżer startu

W przypadku zainstalowania na komputerze więcej niż jednej wersji systemu Windows warto wiedzieć, jak zmieniać ustawienia menadżera startu, który zarządza odpalaniem wybranej wersji systemu.
Jeżeli masz zainstalowany w komputerze więcej niż jeden system operacyjny, do ich uruchamiania używasz z pewnością Menadżera startu. Program ten ładuje się zaraz po wystartowaniu peceta i pozwala wybrać system, który ma działać. Przydaje się również wtedy, gdy Windows uległ awarii, gdy zainstalowano złe sterowniki bądź gdy trzeba przeprowadzić szczegółową diagnostykę. Domyślnie menadżer daje 30 sekund na wybór opcji startowej, po czym uruchamia domyślną. Czasami trzeba wydłużyć ten czas, a czasami można go skrócić. Warto również wiedzieć, jak zmieniać ustawienia domyślne.

1. Kliknij prawym przyciskiem myszy ikonę Komputer i wybierz Właściwości. Kliknij łącze Zaawansowane ustawienia systemu i w nowym oknie przycisk Ustawienia, znajdujący się w sekcji Uruchamianie i odzyskiwanie.

2. Domyślny system operacyjny, który zostanie uruchomiony, wybiera się z listy u góry okna. Czas, jaki będziesz miał na zmianę wyboru, ustawisz poniżej, w linii Czas wyświetlania listy systemów operacyjnych. Jeszcze niżej definiuje się długość wyświetlania menu odzyskiwania.

3. Czas wyświetlania menu startowego można także ustawiać z poziomu wiersza poleceń. Wystarczy uruchomić konsolę z uprawnieniami administratora i użyć komendy bcdedit /timeout<liczba_sekund>. Konfigurację startu można także przeprowadzić za pomocą narzędzi msconfig. Uruchamia się je z poziomu menu startowego. Aby usunąć system z listy startowej, zmodyfikować czas czy dobrać parametry uruchamiania awaryjnego, należy przejść na kartę Rozruch.