Windows 7 - wymiana blokujących sterowników

Przyczyną niepoprawnej pracy Windowsa lub błędów podczas rozruchu mogą być niekompatybilne sterowniki. W przypadku zaistnienia takich problemów jesteśmy zmuszeni do wykrycia sterownika, który stwarza nam problemu, i jego wymiany.
Aby ustalić, czy to jeden ze sterowników utrudnia rozruch Windows, a jeśli tak, to który - musisz przeanalizować proces uruchamiania systemu. Pomoże ci w tym narzędzie Process Monitor (Procmon.exe) z pakietu Sysinternals Suite. Najpierw rozpakuj archiwum Sysinternals Suite do dowolnego folderu na twardym dysku.

Etap 1 - protokołowanie rozruchu. Gdy uruchomisz Process Monitor, wyświetli on bieżące działania wszystkich procesów. Kliknij ikonę lupy, aby wstrzymać nadzorowanie. Następnie wybierz menu Options | Enable Boot Logging. W ten sposób włączysz protokołowanie czynności rozruchowych. Zrestartuj system. Natychmiast po uruchomieniu Windows przywołaj ponownie Process Monitor i zapisz protokół rozruchu w dowolnym folderze.

Etap 2 - zawężanie wyników. Protokół zajmuje przeważnie kilkaset megabajtów. Są w nim zgromadzone wszystkie operacje na plikach, na rejestrze Windows, a także wszystkie czynności wykonywane przez procesy. Chcąc wyłowić opóźnienia wywołane przez pojedyncze sterowniki z tak ogromnej masy danych, skorzystaj z funkcji filtrowania. Przytrzymując naciśnięty klawisz [Ctrl], naciśnij klawisz [L]. Zaznacz następnie wiersz Process Name is System Exclude i kliknij przycisk Remove. Teraz wybierz w polach listy w górnej części okna następujące opcje: Process Name, is, System i Include. Potwierdź przyciskiem Add, a na ekranie pozostaną tylko operacje procesu systemowego, który wczytuje sterowniki. Potem jeszcze bardziej zawęź listę wyników, ukrywając wszystkie operacje oprócz operacji na plikach z rozszerzeniem .sys (typowym dla sterowników). W tym celu wybierz w polach listy następujące opcje: Path, ends with, .sys i Include. Potwierdź, klikając Add i OK.

Etap 3 - znajdowanie krnąbrnego sterownika. Przefiltrowany w ten sposób protokół zawiera i tak kilka tysięcy wierszy, które trzeba pobieżnie przeczytać. Najważniejsza kolumna to Time of Day. Podaje, o której godzinie były wczytywane poszczególne sterowniki. Jeśli między dwoma sąsiadującymi ze sobą wierszami jest różnica ponad 10 sekund, pierwszy z nich prawdopodobnie opóźnia uruchamianie systemu. Odczytaj nazwę pliku danego sterownika z kolumny Path, po czym wpisz ją w wyszukiwarce internetowej, aby ustalić, za jakie urządzenie odpowiada.

Etap 4 - wymiana problematycznego sterownika. Jeśli urządzenie obsługiwane przez problematyczny sterownik jest nadal zainstalowane w komputerze, odwiedź internetową witrynę producenta. Pobierz z niej najnowszą wersję sterownika do tego urządzenia. Zwróć uwagę na to, czy jest przeznaczona do twojej wersji Windows.

Potem naciśnij klawisz [Pause], przytrzymując naciśnięty klawisz [Windows]. Na ekranie pojawi się okno właściwości systemu. Przejdź w nim na kartę Sprzęt i kliknij przycisk Menedżer urządzeń. Rozwiń gałąź odpowiedniego typu urządzeń. Kliknij prawym przyciskiem nazwę urządzenia, do którego pobrałeś sterownik. Wskaż polecenie Aktualizuj sterownik w menu podręcznym. Następnie zastosuj się do wskazówek kreatora.