Windows 7 - błędy w trakcie rozruchu Windows

Przy uruchamianiu systemu potrafią pojawiać się błędy, których źródło nie jest do końca jasne. Aby je wykryć możemy skorzystać z programu wbudowanego w Windows 7, który pozwoli nam uruchamiać system w różnych konfiguracjach.
Środowiska Windows XP, Vista i 7 udostępniają program, za pomocą którego można uruchamiać system w różnych konfiguracjach. W ten sposób łatwo wykluczyć źródła błędów. Aby go przywołać, przytrzymaj naciśnięty klawisz [Windows] i naciśnij klawisz [R]. W oknie, które pojawi się na ekranie, wpisz msconfig i potwierdź przyciskiem OK. Teraz możesz rozpocząć poszukiwania.

Etap 1 - pierwszy rozruch diagnostyczny. Abyś mógł krok po kroku zawęzić krąg potencjalnych przyczyn, zacznij od uruchomienia systemu z minimalną konfiguracją. Przejdź w tym celu na kartę Ogólne i zaznacz opcję Uruchamianie diagnostyczne - załaduj tylko podstawowe urządzenia i usługi. Potwierdź kliknięciem OK i zrestartuj Windows, gdy pojawi się odpowiedni komunikat.

Jeśli system uruchomił się szybko i bez zakłóceń, możesz założyć, że problem nie leży w głównych składnikach środowiska Windows, i przejść do następnego etapu poszukiwań. W przeciwnym razie przyczyną blokady może być jeden ze sterowników lub jakiś program, który uruchamia się automatycznie wraz z systemem niepostrzeżenie dla użytkownika.

Etap 2 - rozruch z włączonymi usługami Microsoftu. Przywołaj ponownie program Misconfig.exe, zaznacz opcję Uruchamianie selektywne na karcie Ogólne i usuń zaznaczenie wszystkich umieszczonych poniżej pól wyboru oprócz pola Załaduj usługi systemowe. Następnie przejdź na kartę Usługi i zaznacz pole wyboru Ukryj wszystkie usługi firmy Microsoft. Kliknij przycisk Wyłącz wszystkie. Teraz możesz usunąć zaznaczenie pola wyboru Ukryj wszystkie usługi firmy Microsoft. Następnie zrestartuj system.

Jeżeli twój Windows znowu uruchomił się szybko i sprawnie, możesz wykluczyć jako przyczynę problemu takie usługi systemowe, jak Plug and Play, kompozycje pulpitu, czy obsługa sieci. W tej sytuacji wykonaj czynności opisane w kolejnym punkcie. W przeciwnym jednak razie powinieneś zastosować się do wskazówek zawartych w poradach 2 i 4. Przyczyna problemu leży prawdopodobnie po stronie usług lub po stronie sprzętu i sterowników.

Etap 3 - rozruch z pozostałymi usługami. Po raz kolejny uruchom program Msconfig.exe. Przejdź na kartę

Ogólne. Usuń zaznaczenie pola wyboru Załaduj usługi systemowe i ponownie zaznacz to samo pole wyboru. W ten sposób uaktywnisz wczytywanie wszystkich usług przy kolejnym uruchomieniu systemu.

Jeśli blokada nie pojawi się nawet przy kolejnym uruchomieniu środowiska Windows, przyczyną problemu nie są z pewnością usługi innych producentów. Przejdź do następnego etapu. W przeciwnym razie powinieneś sprawdzić programy uruchamiające się automatycznie wraz z systemem.

Etap 4 - rozruch z wszystkimi składnikami systemu. Na koniec otwórz raz jeszcze program Msconfig.exe. Zaznacz opcję Uruchamianie normalne - załaduj wszystkie sterowniki urządzeń i usługi na karcie Ogólne. Potwierdź przyciskiem OK i zrestartuj system. Przyczyna twoich kłopotów tkwi przypuszczalnie w automatycznie wczytujących się aplikacjach.