Windows 7 - tajemnice paska zadań

Wraz z przesiadką na Windows 7 najgorzej przyzwyczaić się chyba do nowego wyglądu paska zadań. Warto zgłębić jego "sekrety" i dostosować do indywidualnych potrzeb.
Obsługa paska zadań w Windows 7 różni się nieco od znanej z poprzednich wersji systemu. Pojawiły się przede wszystkim nowe funkcje pozwalające przypinać do niego programy, a zniknął pasek szybkiego uruchamiania.

1. Kliknij prawym przyciskiem myszy pasek zadań Windows i wybierz Właściwości. Przejdź na kartę Pasek zadań. Jeżeli zaznaczysz opcję Włącz autoukrywanie, nieużywany pasek będzie chował się poza granice ekranu, po wybraniu Użyj małych ikon znacznemu zmniejszeniu ulegną reprezentujące programy ikony. Opcja ta przydaje się, gdy na pasku jest zbyt dużo programów i nie wszystkie się mieszczą. Położenie paska można modyfikować, przeciągając go po odblokowaniu myszą, bądź ustawić na liście Położenie paska zadań.

2. Lista Przyciski paska zadań służy do zdefiniowania sposobu wyświetlania na pasku przypiętych i uruchomionych programów. Domyślnie widoczne są tylko ich ikony, możesz jednak wybrać wyświetlanie ikon oraz opisów (Nigdy nie scalaj) bądź sposób pośredni, w którym opisy widoczne będą tylko wtedy, gdy na pasku będzie odpowiednio dużo wolnego miejsca (Scalaj, gdy pasek zadań jest pełny).

3. Konfigurację ikon w zasobniku systemowym przeprowadza się po kliknięciu przycisku Dostosuj w sekcji Obszar powiadomień. Dla każdej ikony masz do wyboru trzy możliwości. Wystarczy wybrać odpowiednią z listy umieszczonej obok. Najwygodniejszą jest Pokazuj tylko powiadomienia. Po jej użyciu system będzie cię niepokoił jedynie istotnymi komunikatami, a w zasobniku zostanie utrzymany porządek. Dodatkowe paski włączysz na karcie Paski narzędzi. Domyślnie dostępne są łącza, zawartość panelu sterowania czy pole adresu.