Internautom wydaje się, że są bezpieczni

Zdecydowana większość amerykańskich użytkowników Internetu deklaruje, że ich komputery są dobrze przygotowane do stawienia czoła wszelkim sieciowym zagrożeniom. Problem w tym, że - jak wynika z raportu przedstawionego właśnie przez National Cyber Security Alliance (NCSA) oraz firmę McAfee - owo poczucie bezpieczeństwa jest oparte na fałszywych przesłankach.

Raport wyraźnie pokazuje, że Amerykanie nie do końca wiedzą, z jakich narzędzi zabezpieczających korzystają. Ok. 87% respondentów (podczas tworzenia raportu korzystano z ankiet wypełnianych przez internautów) twierdzi na przykład, że w ich komputerach zainstalowane jest oprogramowanie antywirusowe. Analizy autorów raportu - NCSA oraz McAfee - wykazały jednak, że takie programy miało zainstalowane jedynie 52% ankietowanych. Co ciekawe, w ankietach ponad 90% internautów deklarowało, że są odpowiednio zabezpieczeni przed wirusami.

70% ankietowanych twierdziło też, że mają zainstalowany program antyszpiegowski - jednak analizy autorów raportu wykazały, że w rzeczywistości takie oprogramowanie ma jedynie 55% respondentów. Podobnie było z aplikacjami antyspamowymi - do korzystania z nich przyznawało się 61% internautów, podczas gdy tak naprawdę korzystało z takich rozwiązań tylko 21%.

"Problem jest o tyle poważny, że amerykańscy konsumenci mają fałszywy poczucie bezpieczeństwa. To, co mówią o stosowanych zabezpieczeniach zupełnie nie pokrywa się z tym, co pokazują analizy ich komputerów" - mówi Bari Abdul z firmy McAfee.

Aż 78% komputerów sprawdzonych podczas gromadzenia materiałów do raportu nie miało zainstalowanego podstawowego zestawu aplikacji zabezpieczających - czyli programu antywirusowego, antyszpiegowskiego oraz firewalla. Dane do opracowania dostarczyło ok. 400 Amerykanów, którzy zgodzili się na wypełnienie ankiet na temat bezpieczeństwa oraz sprawdzenie oprogramowanie zainstalowanego w ich komputerach.

Z raportu dowiadujemy się także, że 75% amerykańskich internautów słyszało o czymś takim jak phishing (chodzi o oszustwa, polegające na wyłudzaniu cennych danych od internautów za pomocą stron podszywających się pod witryny np. e-banków) - jednak tylko 54% było w stanie poprawnie opisać to zjawisko. Jednocześnie aż 90% respondentów przyznało, że wykorzystują komputer do przechowywania cennych osobistych danych oraz przeprowadzania operacji bankowych lub handlowych w Internecie.

Przygotowanie i opublikowanie raportu jest elementem nowej akcji edukacyjnej, zainicjowanej przez amerykańską organizację rządową National Cyber Security Alliance. Ogłosiła ona październik miesiącem wiedzy na temat bezpieczeństwa w Internecie. Organizacja zaapelowała do amerykańskich firm i organizacji zajmujących się bezpieczeństwem informatycznym, aby zaangażowały się one w edukowanie konsumentów w zakresie zagrożeń sieciowych oraz metod zabezpieczania się przed nimi.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200